Victorinox

Skalkniv 8 cm Fibrox Grön

73 kr
En skalkniv med spets i rostfritt stål med ergonomisk skaft i grön Fibrox för bra grepp, 8 cm bladlängd.

Detta är alla proffskockars "måste ha pryl", en  skalkniv av proffskvalitet.
 
Skalknivar finns i en mängd olika färger, storlekar och utformningar och det är tycke och smak som avgör vilken man väljer. Erfarenhet visar att det kan vara bra att ha flera olika i varierande storlek och funktion för att täcka in de flesta arbetsmomenten i köket.
 
Vicorinox Fibrox serien är världsomspännande, välkänd och uppskattad inom restaurang- och livsmedelsbranschen för sin prisvärda, jämna kvalitet av högt snitt som gör den tillgängliga för alla.
 
Handtagen finns i olika färger kopplat till en internationell standard som färgkodar olika livsmedelsgrupper, estetiskt tilltalande i hemmaköket men nödvändigt inom restaurang- och livsmedelsindustrin.

Fibroxhandtaget ger bekvämt ergonomiskt grepp i vått och torrt och tål att maskindiskas i upp till 150 grader C för sterilisering, rekommendationen är dock att kniven skall handdiskas. Bladet av rostfritt stål är lätt att skärpa och slipa. 

Rätt skötsel och hantering ger en lång livslängd. 
Finns i Göteborgsbutiken

365 dagars öppet köp

Fri frakt över 500 kr*

Köksglädje sedan 2005